Przepis na klasyczny hummus – gotowy w 5 minut!

W środę 13-tego maja był Międzynarodowy Dzień Hummusu – tak, zgadza się – hummusu! Jest to danie tak popularne, że ma nawet swój dzień w kalendarzu, kiedy to wszyscy miłośnicy mogą wspólnie celebrować jego istnienie 😀 Dzień hummusu natchnął mnie do przygotowania małej porcji, którą lubię mieć w lodówce, gdy najdzie mnie ochota na zdrową przekąskę.

Hummusów spróbowałam już w życiu wiele – domowych, sklepowych czy w restauracjach, jednak najbardziej smakował mi w miejscu, z którego się wywodzi, czyli z terenów, na których obecnie znajduje się Izrael (więcej o tym i o kuchni izraelskiej możesz przeczytać w moim poście tutaj ).

Hummus jest banalnie prosty i warto robić go samodzielnie w domu, bo jest znacznie lepszy niż ten kupowany. Oczywiście to może oznaczać wiele prób (czasem nieudanych) stworzenia hummusu, który smakowo będzie przypominał ten ze sklepu lub z restauracji, i przy okazji nie będzie zawierał ulepszaczy smakowych, ale warto!

Ja mam swój sprawdzony przepis na klasyczny hummus, ale często go modyfikuję, dodając na przykład pieczoną paprykę, buraki lub słodki ziemniak.

Składniki:

  • 1 puszka ciecierzycy
  • sok z połówki małej cytryny
  • 2 łyżki tahini
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • sól i pieprz
  • 3 -4 łyżki zimnej wody

Wykonanie:

Ciecierzycę odcedź, przełóż do naczynia/misy robota kuchennego.

Dodaj sok z cytryny, tahini, oliwę, wodę, przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek.

Wszystko zblenduj na gładką, kremową, delikatną masę.

Jeśli hummus jest zbyt gęsty, dodaj nieco więcej wody. Gotowe!

Niektórzy do takiej podstawowej wersji dodają jeszcze szczyptę kminku rzymskiego – ja zazwyczaj pomijam ten krok.

Jeśli lubisz mocny sezamowy smak, dodaj więcej tahini. Najlepsza do hummusu jest wersja jasna (light). Jakość tahini może znacznie wpłynąć na smak hummusu, dlatego warto w tym temacie trochę poeksperymentować, ale uważaj – można przesadzić dodając za dużo.

Zamiast ciecierzycy z puszki możesz wykorzystać samodzielnie ugotowaną ciecierzycę, jednak cały proces zajmie więcej czasu. Inną opcją jest gotowanie ciecierzycy z puszki z dodatkiem sody oczyszczonej przez około 20 minut. To sprawi, że ciecierzyca stanie się miekka i delikatniejsza, dzięki czemu łatwiej zblenduje się na delikatną i kremową masę.

Odpowiednia ilość soku z cytryny może również znacznie zmienić smak hummusu. Czasami wystarczy dodać trochę wiecej świeżo wyciśniętego soku żeby hummus nabrał tego „czegoś”.

Ostrożnie z czosnkiem – gdy dodamy zbyt dużo, zacznie się wybijać na pierwszy plan więc lepiej zacząć od jednego małego ząbka.

Hummus smakuje obłędnie z lekko podpieczonym w piekarniku chlebkiem pita lub innym ulubionym pieczywem, warzywami, posypany pozostałą ciecierzycą, świeżymi ziołami, papryką lub za’atar i z dodatkiem oliwy z oliwek.

Smacznego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s