Zdrowy sen jest dla mnie niezwykle ważny, a im jestem starsza, tym bardziej doceniam każdą jego godzinę i dbam o to, żeby było ich jak najwięcej. Mam wrażenie, że w natłoku codziennych zajęć zupełnie zapominamy o tym, jak ważny jest zdrowy sen i jak niewiele potrzeba żeby o niego zadbać.

Jednym z prostszych sposobów na zapewnienie sobie zdrowego snu jest aromaterapia. Ja właściwie dopiero od niedawna odkrywam uroki i zalety aromaterapii, która powoli staje się ważnym elementem mojej codziennej rutyny.
Czym jest aromaterapia?
Zacznijmy od tego czym właściwie jest aromaterapia. Jest to forma medycyny alternatywnej, która skupia się na leczeniu przy użyciu specjalnych olejków do aromaterapii.
W tym przypadku aromaterapia za pomocą olejków eterycznych może być wykorzystana do poprawy jakości snu, poprzez stworzenie relaksującej i uspokajającej atomosfery przed sem.
Do aromaterapii domowej nie potrzeba dużo – wystarczy zwykły kominek do olejków i odpowiednie olejki eteryczne. Jeśli chcesz jednak zainwestować w nieco droższy sprzęt, który przyniesie więcej korzyści, zdecydowanie polecam dyfuzor do olejków eterycznych.

Aromaterapia przy pomocy dyfuzora
Już od pewnego czasu zastanawiałam się nad zainwestowaniem w dyfuzor do olejków eterycznych i muszę przyznać, że kupno takiego urządzenia to była jedna z lepszych decyzji w ostatnim czasie. Dla kogoś, kto dba o jakość snu i stworzenie przyjemnej atmosfery w domu, taki dyfuzor to zdecydowanie must have.

Dyfuzor kupiłam ze względu na jego główną funkcję, czyli aromatyzację powietrza olejkami eterycznymi. Olejki zawierają wiele cennych właściwości i bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.
Zależało mi na urządzeniu, które pomoże nawilżyć powietrze w sypialni, poprawi komfort snu i jednocześnie wpłynie korzystnie na zdrowie i samopoczucie – dyfuzor nadaje się do tego idealnie!
Nie mam żadnego doświadczenia w kwestii dyfuzorów, gdyż nigdy wcześniej z nich nie korzystałam, jednak po zrobieniu rzetelnego researchu, zdecydowałam się na zakup dyfuzora marki NEOM *. Dyfuzor jest solidnie wykonany, jednak zarazem subtelny i delikatny. Dzięki pięknej ceramicznej obudowie stanowi bardzo elegancki element wystroju pomieszczenia.
Podczas pracy dyfuzor delikatnie szumi, słychać również bulgoczącą wodę, co jest dość przyjmne i uspokajające. NEOM Wellbing Pod (bo tak właściwie nazywa się ten produkt) ma kilka funkcji uwalniania mgiełki zapachowej: non stop, 1 godzinę, 2 godziny lub 3 godziny. Jest też podświetlany, więc włączony wieczorem tworzy bardzo przyjemny nastrój w pomieszczeniu.
Inne formy aromaterapii
Żeby zastosować domową aromaterapię nie musimy wcale kupować drogich sprzętów – olejki można śmiało wykorzystać np. podczas kąpieli lub masażu.
Podczas masażu poprawia się krążenie, ciało i umysł relaksuje się i odpręża, uspokajamy też nasze nerwy. Niezbędny będzie olejek do masażu, a także olejek eteryczny (należy je rozrobić w proporcji 3:1 – olejków eterycznych nie powinno się stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia). Delikatny masaż można wykonać w domu przed snem.

Innym sposobem na wykorzystanie aromaterapii może być wieczorna kąpiel. W przypadku kąpieli ciepła woda sprawi, że olejek stanie się bardziej intensywny w zapachu, a cały proces skuteczniejszy. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do małej buteleczki z olejem (np. migdałowym), który następnie dodasz do kąpieli. Ważne jest, aby nie wlewać olejku eterycznego bezpośrednio do wody, gdyż może on unosić się na powierzchni i spowodować podrażnienia.
Formami aromaterapii są również inhalacja, stosowanie kadzideł czy potpourri. Rozprowadź kilka kropli olejku na poduszce, aby czuć łagodny zapach zasypiając. Olejek możesz również rozprowadzić na chusteczce i wdychać jego zapach 😉
Olejki eteryczne można również stosować jako naturalne, pozbawione chemii odświeżacze powietrza w samochodach – w internecie znaleźć można specjalne dyfuzory aromaterapeutyczne do samochodu.
Olejek eteryczny – jak wybrać odpowiedni?
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w olejek w 100% naturalny. Takie olejki mogą różnić się od siebie cenowo (w zależności od składu i ilości surowca potrzebnego do jego przygotowania), ale zdecydowanie nie należy oszczędzać na olejku i wybierać tylko te najwyższej jakości. Tańsze olejki niestety często mają w sobie syntetyczne dodatki lub są jedynie olejkami zapachowymi, a to nie jest to samo co olejek eteryczny.

Przed rozpoczęciem aromaterapii warto również zainteresować się tym, czy dany olejek nie wywołuje reakcji alergicznej lub czy brak jest przeciwwskazań do używania konkretnego olejku (np. w przypadku kobiet w ciąży lub osób chorych na astmę).
Rodzaje i właściwości olejków eterycznych
Jeśli zależy Ci na zdrowym, spokojnym i komfortowym śnie, to sięgnij po olejki takie jak:
- olejek lawendowy – posiada właściwości uspokajające i usypiające, wydłuża czas trwania głębokiej fazy snu (NREM)
- olejek rumiankowy – działa odprężająco i uspokajająco
- olejek mandarynkowy – działa relaksująco, łagodzi stres
- olejek neroli – łagodzi stres i napięcie nerwowe
Oprócz walorów zapachowych, poprawy samopoczucia i relaksacji, aromaterapia poprzez stosowanie odpowienich olejków, wspomoże nasze zdrowie. Wiele olejków ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, wspomagające odporność czy poprawiające krążenie.
Olejków jest cała masa jednak niektóre z nich, ze względu na swoje właściwości, są popularniejsze niż inne. Do takich olejków należą np.:
- olejek z drzewa herbacianego
- olejek rozmarynowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek różany
Stosowanie olejków
Jak już wcześniej wspomniałam, powinno się unikać bezpośredniego kontaktu olejku ze skórą i zawsze rozcieńczać z wodą. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, nie dodawaj olejku bezpośrednio do kąpieli, tylko wcześniej rozpuść kilka kropli w buteleczce z olejem (np. migdałowym) i taki roztwór dodaj do kąpieli.
Jeśli masz porbelmy ze zdrowiem, to powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania aromaterapii lub konkretych olejków.
Ostrożnością powinnym wykazać się też kobiety w ciąży lub osoby stosujące olejki w obecności dzieci.
Zawsze też należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do danego olejku!

Aromaterapia za pomocą olejków eterycznych powoli zaczyna stawać się naturalną częścią mojego dnia i ważnym elementem mojej codziennej rutyny. Z dyfuzora korzystam praktycznie codziennie, najchętniej wieczorem, bo zależy mi na stworzeniu przyjemnej, relaksującej, kojącej i uspokajającej atmosfery przed snem.
*To nie jest post sponsorowany.