Dzisiaj chcę się z wami podzielić przepisem na lasagne w wersji wegetariańskiej. Ten przepis to efekt moich eksperymentów – chyba jeszcze nie znalazłam takiego, który wykonałabym od A do Z zgodnie z instrukcjami (zawsze kończy się na tym, że dość mocno odbiegam od oryginału … ).
Lasagne jak to lasagne – przygotowanie jest czasochłonne, lista zakupów jest dość długa ale efekt zazwyczaj wynagradza cały trud!
Do moich dań zawsze przemycam jak najwięcej warzyw więc wegetariańska lasagne to opcja idealna – w tym przypadku z warzywami możesz poszaleć i dobrać te, które najbardziej Ci smakują.

Składniki:
(duża porcja – naczynie żaroodporne lub ceramiczne do zapiekania)
Sos pomidorowy:
- pomidory z puszki
- ricotta (1 opakowanie)
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz, zioła prowansalskie
Lasagne:
- 1 batat
- 1 cukinia
- 1 bakłażan
- 1 duża marchew
- 1 papryka
- makaron do lasagne (1 opakowanie)
- ser – np. mozarella (potarkowany)
- przyprawy: sól, pieprz, zioła

Przygotowanie:
Warzywa pokrój w plastry (około 1 cm grubości), wrzuć do miski i wymieszaj dokładnie z oliwą i przyprawami (sól, pieprz, zioła). Następnie rozłóż plastry na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 15 minut w temperaturze 180 stopni.
W międzyczasie przygotuj sos pomidorowy: do misy blendera wrzuć pomidory z puszki, czosnek, przyprawy, dodaj odrobinę oliwy z oliwek i ricottę. Zmiksuj na gładką masę.
Trik: do sosu pomidorowego dodaję łyżkę lub dwie pesto z suszonych pomidorów – podkreśla smak i dodaje całości nieco więcej charakteru.
Warzywa wyciągnij z piekarnika.
Zacznij układać warstwy: Dno naczynia wysmaruj masą pomidorową, następnie ułóż płaty makaronu i warzywa. Całość posyp serem (obficie 🙂 ).
Przejdź do następnej warstwy: sos, makaron, warzywa, ser.
Jeśli masz jeszcze miejsce w naczyniu, dodaj 3 warstwę.
Każdą warstwę warzyw możesz jeszcze raz posypać przyprawami – danie będzie bardziej intensywne w smaku.
Naczynie przykryj i wstaw do piekarnika na około 35 minut. Piecz w temperaturze 180 stopni. Po 35 minutach zdejmij pokrywkę i przypiekaj lasagne jeszcze przez 5 minut.
Smacznego!

Ciekawostka: Pewnie też nieraz zastanawialiście się jaka pisownia jest prawidłowa – lasagna czy lasagne? A może spolszczona lazania …? Otóż okazuję się, że zarówno forma lasagna jak i lasagne są poprawne natomiast w odniesieniu do dania, więcej sensu będzie miała lasagne. Słowo lasagna (z a na końcu) to liczba pojedyncza czyli tylko jeden płat makaronu, a jak wiadomo danie składa się z dużej ilości płatów, zatem lasagne.
Buon appetito!