Niedawno spróbowałam przepysznych chocolate and tahini bites w jednej z lokalnych piekarni i w związku z tym, że uwielbiam zarówno czekoladę, jak i tahini, postanowiłam trochę poeksperymentować i stworzyć coś na ich wzór. Udało mi się upiec pyszne, bardzo mocno czekoladowe ciastka, wilgotne w środku, z wyczuwalną nutą tahini. Ciastka są dość „bogate” w smaku dzięki sporej zawartości kakao i specyficznemu smakowi tahini.
W przypadku tego przepisu można poeksperymentować ze składnikami, tak aby dostosować je do różnych potrzeb dietetycznych: mogą być całkowicie wegańskie i bezglutenowe, albo tylko bezglutenowe lub tylko wegańskie. Cukier kokosowy lub syrop daktylowy z przepisu można zastąpić innymi, mąkę migdałową zastąpić inną mąką bezglutenową lub po prostu zwykłą pszenną – opcji jest sporo.

Składniki:
- 1/2 szklanki tahini (pasta sezamowa)
- 1/2 szklanki kakao
- 1/2 szklanki cukru kokosowego lub syropu daktylowego
- 1 szklanka mąki migdałowej
- 1/2 łyżeczki sody
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego + 3 łyżki gorącej wody (zastępuje jajko jeśli wybierasz opcję wegańską)
- 1 jajko (pomiń w wersji wegańskiej)
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- ja do moich ciastek dodałam jeszcze około 1/2 szklanki prażonego łuskanego ziarna kakaowca (raw cacao nibs)

Wykonanie:
Siemię lniane połącz z gorącą wodą, wymieszaj, odstaw na kilka minut.
W misce połącz tahini z mieszanką z siemienia (lub jajkiem), następnie dodaj resztę składników. Dokładnie wymieszaj.
Masa powinna być dość gęsta i plastyczna. Jeśli jest trochę za sucha lub składniki nie chcą się łączyć, dodaj odrobinę mleka roślinnego (np. migdałowego).
Możesz dodać więcej cukru lub syropu, żeby zrównoważyć nieco mocny smak gorzkiego kakao i intensywny sezamowy smak tahini (i w zależności od tego jak bardzo lubisz słodkie 🙂 ).
Piekarnik nagrzej do 160 stopni. Z masy uformuj kulki (ciasto będzie dość klejące, możesz pomóc sobie łyżką). Kulki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz około 10-15 minut.
Kulki powinny delikatnie pęknąć z wierzchu podczas pieczenia.
Opcja bez pieczenia: połącz wszystkie składniki, ale pomin jajko. Dodaj pół szklanki płatków owsianych i 1/3 szklanki sezamu. Uformuj kulki. Schłodź w lodówce lub zamrażarce.

Ciastka pozostaną wilgotne w środku nawet kolejnego dnia – ja moje trzymałam na blacie bez przykrycia i zupełnie im to nie przeszkodziło 🙂