Mleko, a właściwie napój roślinny, to jeden z tych produktów, które zawsze mam w lodówce. W temacie napojów roślinnych jestem dość wybredna i ciężko jest mi znaleźć taki, którego skład będzie na tyle zadowalający, że zechcę go kupić. Sklepowe mleka roślinne często zawierają mnóstwo dodatków, które mają na celu poprawienie smaku i wydłużenie czasu przydatności do spożycia. Niejednokrotnie lista składników jest stanowczo zbyt długa. Zawsze czytam etykiety bardzo uważnie i jeżeli mleko ma więcej niż 4 składniki, to niestety nie znajdzie miejsca w moim koszyku zakupów… Na co dzień mieszkam w Anglii, gdzie wybór napojów roślinnych z roku na rok jest coraz większy. Znalazłam też swojego ulubionego producenta – Rude Health. Ich napoje cechuje bardzo ograniczona ilość składników – dla przykładu – w składzie mleka/napoju kokosowego znajduje się woda źródlana, ryż, mleko kokosowe i sól – bez dodatku emulgatorów i sztucznych składników. Wybór smakowy też jest dość imponujący – Rude Health ptrafi chyba wyczarować napój z każdej rośliny!

Alternatywą jest oczywiście mleko przygotowane samodzielnie – na pewno będzie dużo smaczniejsze i zdrowsze jednak nie nada się do długiego przechowywania w lodówce (co raczej nie powinno stanowić problemu jeśli mleka używamy na co dzień do kawy, owsianki czy jako dodatek do innych dań).
Jednym z moich ulubionych jest mleko z migdałów i orzechów nerkowca. Jest proste (tylko 3 składniki!), łatwe w przygotowaniu i idealne jako baza do przygotowania owsianki lub smoothies.
Składniki:
- 200 g orzechów nerkowca
- 200g migdałów
- woda źródlana lub filtrowana – około 0.5l
Wykonanie:
Orzechy moczę przez noc w wodzie. Następnego dnia odsączam orzechy i wrzucam do wyciskarki wolnoobrotowej, która poza jej głównym zastosowaniem – wyciskaniem soków – świetnie sprawdza się w przypadku przygotowywania mleka roślinnego. Następnie dodaję filtrowaną wodę. Jeśli nie posiadasz wyciskarki, orzechy po prostu zblenduj razem ze świeżą wodą, następnie przelej przez sito wyłożone gazą.
Do mleka idealnie nadają się przyprawy na przykład cynamon czy wanilia. Warto też dodać szczyptę soli.
Ja mój napój roślinny zawsze pozostawiam niesłodzony ale jeśli lubisz słodki, to polecam zblendować 1-2 daktyle.
Mleko nadaje się do przechowywania w lodówce w szklanej butelce około 2-3 dni.

Na zdjęciu obok mleka domowy dżem malinowy z nasionami chia – yum! 😉