Dzisiaj w moim menu sok owocowy z dodatkiem pigwy!
Pigwa (nie mylić z pigwowcem) to owoc, który najczęściej wykorzystywany jest do przygotowania nalewek czy przetworów, rzadziej spożywany na surowo, gdyż pigwa jest dość twarda i kwaśna w smaku przez co przyjemności z jej jedzenia raczej dużo nie ma… Świetnie sprawdzi sie za to w soku z wyciskarki wolnoobrotowej. Pigwa jest nie tylko ciekawym dodatkiem smakowym (dla mnie jest jak połączenie jabłka, guszki i cytryny) ale jest też źrodłem wielu witamin (głównie witaminy C).
Składniki (jedna duża szklanka):
- 1 jabłko
- 1 gruszka
- 1/2 ogórka (lub jeden mniejszy)
- garść szpinaku
- 1/2 owocu pigwy
- odrobina soku z limonki dla smaku

Czym sie różni pigwa od pigwowca?
Przede wszystkim wielkością i kształtem owoców – pigwy rosna na drzewie, kształtem i smakiem przypominaja gruszki. Pigwowec to krzew, którego owoce sa mniejsze i bardziej okrągłe.
PIGWA – właściwości
Owoc pigwy to bogate źrodło witaminy C – jeden owoc dostarcza okolo 20% dziennego zapotrzebowania. Pigwa jest także źródłem witamin PP, B1, B2, B5, B6 a także potasu, wapnia, żelaza, magnezu. Pomaga w walce z przeziębieniem, wzmacnia odporność organizmu, usprawnia pracę watroby. Pektyny zawarte w surowym owocu pigwy pomagają w usuwaniu z organizmu toksyn i metali ciężkich.
Smacznego i na zdrowie! 🙂