Higiena jamy ustnej według Ajurwedy – cz.2: Czyszczenie języka

Jednym z porannych rytułałów zalecanych przez Ajurwedę jest czyszczenie, a właściwie skrobanie języka (Tak, tak, zgadza się – skrobanie za pomocą specjalnej skrobaczki/czyścika). Brzmi to być może kuriozalnie, ale wyrobienie w sobie nawyku skrobania w celu oczyszczenia języka z powstałego na nim nalotu, przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej ale również ogólnie Twojego zdrowia.


W założeniach medycyny Wschodu język jako organ odgrywa niezwykle ważną rolę, gdyż jest niejako odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Wygląd języka i jego kolor mogą powiedzieć bardzo dużo na temat naszego stylu życia, nawyków i stanu poszczególnych narządów.

tongue mirror image

Czyszczenie języka za pomocą skrobaczki

Ta prosta i skuteczna metoda polega na oczyszczaniu języka z nalotu powstałego w nocy za pomocą specjalnie do tego przenaczonej skrobaczki. Po przebudzeniu zazwyczaj odczuwamy chropowatość na jezyku, często towarzyszący nieprzyjemny zapach z ust nawet pomimo intensywnego szczotkowania zębów przed pójściem do łóżka. Nalot i nieświeży oddech są efektem oczyszczania organizmu z toksyn, które często wychodzą właśnie na języku. Dzięki skrobaniu języka chwilę po przebudzeniu pozbędziemy się toksyn nagromadzonych na nim przez noc nie pozwalajac im ponownie tarfić do organizmu. Ponadto, skrobanie języka po przebudzeniu skutecznie pobudzi ślinianki, co z kolei przyczyni się do poprawy smaku i trawienia.

W kwestii skrobaczek poleca się przede wszytkim te wykonane z miedzi, gdyż miedź jest toksyczna dla „złych” bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Poza tymi wykonanymi z miedzi, doskonale sprawdzą się również skorbaczki wykonane ze złota, srebra czy stali nierdzewnej. Brzmi to być może nieco ekstrawagancko (i drogo) jednak takie skrobaczki będą trwalsze i posłużą nam bardzo długo.

Tak wyglądają typowe skobaczki z miedzi:

img_4373

Jak to się robi?

Skrob język zaraz po przebudzeniu – ważne jest, aby była to pierwsza czynność którą wykonujesz. Rozluźnij język i za pomocą skrobaczki delikatnie zeskrobuj nalot z powierzchni języka zaczynając w głębi i kieruąc się ku końcówce języka. Powtórz tę czynność od 5 do 10 razy, po każdym ruchu zmywając skorbaczkę pod gorącą wodą. Wytrzyj skrobaczkę dokładnie i przechowuj w suchym miejscu (np. szafka czy szuflada w łazience, mały haczyk przy lustrze, na którym można skrobaczkę zawiesić).

Po zakończeniu umyj zęby pastą (najepiej bez fluoru), wyczyść zeby nicią i wypij 1 – 2 szklanki ciepłej wody.

Czyszczenie języka wskazane jest rano, nie ma potrzeby robienia tego ponownie wieczorem, gdyż zbyt częste skrobanie może podrażnić delikatną tkankę języka.

Wielu z was zapewne słyszało już wcześniej o czyszczeniu języka (np. od dentysty) i robi to regularnie szczoteczką do zebów lub jej tylną częścią jednak nie jest to zbyt skuteczna metoda. Szczoteczki zaprojektowane są do czyszczenia powierzchni twardych i nieruchomych (zęby), nie sprawdzą się zatem przy czyszczeniu miękkiego jezyka. Próby usuwania nalotu szczoteczką na niewiele się zdadzą, gdyż bakterie czy toksyny nie zostaną skutecznie usunięte z jamy ustnej a jedynie w niej rozprzestrzenione. Obecnie można również kupić skobaczki wykonane z plastiku jednak są one mniej skuteczne i na dodatek dostarczają organizmowi niepotrzebnej chemii.

Zalety codziennego skrobania języka:

  • pozbywamy sie toksycznego śluzu AMA oraz bakterii
  • poprawa ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i zębów
  • poprawa oddechu
  • poprawa trawienia i dobry wpływ na ogólny stan zdrowia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s