Higiena jamy ustnej według Ajurwedy – cz.1

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni zasad higieny jamy ustnej i konsekwencji jej braku dla zdrowia (głównie zębów). Staramy się systematycznie i bardzo dokładnie myć zęby, nitkować, płukać płynami a raz na jakiś czas dentysta podczas kolejnej, i tak już mało przyjemnej wizyty, usunie nam kamień nazębny. Powtórz. Jest to podejście typowe dla krajów Zachodu – taką wiedzę wynosimy z domu, ze szkoły czy gabinetu dentystycznego. Praktyki te uważamy za właściwe i nie staramy się zgłębiać wiedzy na temat higieny jamy ustnej bo przecież i tak już wystarczajaco dużo czasu poświęcamy na codziennie mycie i nitkowanie zębów! Jest jeszcze dużo innych części ciała, które wymagają naszej uwagi… Otóż okazuje się, że higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ również na ogólny stan zdrowia. Jama ustna jest siedliskiem milionów bakterii, grzybów i wirusów i stanowi pierwotne źródło rozwoju chorób wewnętrznych.

Jest to widza oczywista w przypadku krajów Wschodu (Indie, Chiny), jednak nie dla typowego Europejczyka.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotnym elementem medycyny ajurwedyjskiej.

Ajurweda jest to system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Termin ajurweda jest złożeniem słów ayur – „życie” oraz veda – „wiedza” co daje nam „wiedzę o życiu”. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Medycyna ajurwedyjska to medycyna holistyczna – nie szuka chorób, a zaburzeń energii krążącej w ciele i pomaga przywrócić harmonię, biorąc pod uwagę całokształt ludzkiej egzystencji.

Na czym zatem polega higiena jamy ustnej według Ajurwedy?

Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z kilku elementów:

  • czyszczenie (skrobanie) języka za pomocą specjalnej skrobaczki
  • mycie zębów mieszankami ziołowymi, które zastępują tradycyjną pastę do zębów
  • płukanie olejem (oil pulling)
  • dopełnieniem może być żucie laski cynamonu, kardamonu czy godzików

Czyszczenie powinno odbywać się z rana, zaraz po przebudzeniu, zanim zjemy pierwszy posiłek. Następnie zaleca się wypicie ciepłej wody (1- 2 szklanki), co pomoże w oczyszczeniu i pobudzeniu przewodu pokarmowego po długiej nocy. Odczekaj około 20 – 30 minut i dopiero wtedy zjedz śniadanie.

bamboo-bamboo-whisk-board-461428

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s