Jeśli szukasz pomysłu na lekkostrawny a jednocześnie sycący i pożywny posiłek, którego przygotowanie nie pochłonie byt dużo czasu i energii, to właśnie go znalazłeś. Kiczeri, bo o nim mowa, to tradycyjne danie kuchni indyjskiej, polecane przez Ajurwedę szczególnie przy tzw. panchakarmach czyli kuracjach oczyszczajacych. Dzięki bogatwu przypraw oraz pełnowartościowych składników kiczeri idealnie sprawdzi się jako lekkostrawne danie obiadowe czy kolacja gdy Twój organizm jest przeciążony i domaga się lżejszego jedzenia.
Do przygotowania kiczeri potrzebny będzie ryż basmati, żółta łuskana fasola mung (do kupienia w internecie lub sklepach ze zdrową żywnością), olej kokosowy lub masło ghee, mieszanka przypraw (m.in kurkuma, imbir, kardamon, kolendra) oraz warzywa.
Fasola mung to prawdziwe superfoods Ajurwedy, znana i wykorzystywana w kuchni indyjskiej od tysięcy (!) lat. Jest bogatym źródłem witamin, soli mineralnych i łatwo przyswajalnego białka – szczególnie ważne w przypadku diety wegetariańskiej. Jest łatwiej trawiona niż inne odmiany fasoli, usprawnia pracę wątroby i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Fasola mung jest zielona z zewnątrz, żółta w środku. Do kiczeri wykorzystuję fasolę mung w formie pozbawionej zielonej otoczki (fasola łuskana – yellow split mung dal), która jest łatwiej przyswajalna i nie wymaga moczenia w wodzie przed gotowaniem.
Ryż basmati – do kiczeri idelnie sprawdzi się biały ryż basmati. Pomimo, że ma mniej wartości odżywczych niż jego pełnoziarnista odmiana, nie wymaga on uprzedniego moczenia i jest łatwiej trawiony.
Masło klarowane (ghee) – masło oczyszczone, podstawa kuchni ajurwedyjskiej. Proces oczyszczania masła polega na jego długim i powolnym podgrzewaniu w wyniku czego wytwarzają się dwie warstwy: substacje stałe (zanieczyszczenia) oraz ciekłe – najczystsze, klarowane, pozbawione zanieczyszczeń masło. Ghee jest zdrowsze i delikatniejsze niż zwykle masło, bardzo dobrze wpływa na układ trawienny. Posiada też specyficzny, lekko orzechowy zapach i smak.
Przyprawy – wszystkie z przypraw dodawanych do kiczeri są niezwykle popularne w kuchni indyjskiej, stosowane na co dzień, szczególnie imbir czy kurkuma. Wpływają pozytywnie na oczyszczanie organizmu, rozgrzewają, przyspieszają metabolizm i trawienie.
Kiczeri jest prostym w przygotowaniu daniem jednogarnkowym. Dodając więcej wody uzyskamy bardziej płynną, przypominająca zupę, konsystencję.
Składniki:
- szklanka żółtej łuskanej fasoli mung
- 1/2 szklanki ryżu basmati
- 2 łyżki masła ghee lub oleju kokosowego
- około 4-5 szklanek wody
- warzywa (różne) – słodki ziemniak, marchewka, groszek, brokuł, cukinia
- przyprawy (1/2 łyżeczki): kurkuma, imbir, kumin, kardamon, kolndra, nasiona gorczycy, nasiona kopru włoskiego
- pieprz, sól
- kilka liści laurowych
Przygotowanie:
W dużym garnku podgrzej ghee lub olej kokosowy. Dodaj wszystkie przyprawy, delikatnie podsmażaj na małym ogniu przez ok. 1 min. Uważaj żeby nie przypalić!
Dodaj fasolę mung i ryż (wcześniej dokładnie wypłucz). Następnie zacznij stopniowo dodawać wodę. Mieszaj dokładnie co jakiś czas, po paru minutach dodaj pokrojone warzywa.
Gotuj na małym ogniu przez około 30-40 minut.
W międzyczasie sprawdzaj smak, dodaj sól i pieprz jeśli potrzeba.
Danie powinno być gęste, kremowe, delikatne – fasola i ryż powinny być miękkie.
Podawaj z ulubionymi ziołami.

Bon appétit!